آموزش بورس برای سرمایه گذاری در بورس

خلاصه

در سال‌های اخیر، بازار بورس به یکی از گرم‌ترین بحث‌های مردم تبدیل شده است و بیشتر افراد در هر سطح مالی به دنبال وارد شدن به این بازار و همچنین مشتاق برای بحث‌های آموزش بورس بودند. در این مقاله قصد داریم برای افراد تازه‌کار در بورس اطلاعات مفیدی ارائه دهیم. پس با ما همراه باشید.

30 3 00

 آموزش بورس برای سرمایه گذاری در بورس

 
در سال‌های اخیر، بازار بورس به یکی از گرم‌ترین بحث‌های مردم تبدیل شده است و بیشتر افراد در هر سطح مالی به دنبال وارد شدن به این بازار و همچنین مشتاق برای بحث‌های آموزش بورس بودند. در این مقاله قصد داریم برای افراد تازه‌کار در بورس اطلاعات مفیدی ارائه دهیم. پس با ما همراه باشید.
 
برای فهم راحت‌تر، بهتر است ابتدا بگوییم که بورس چیست؟ شاید بدانید که واژه‌ی بورس از کلمه‌ی فرانسوی Bourse گرفته شده است و در ابتدایی تعریف آن، به بازار سازمان‌یافته‌ای اشاره می‌شود که در آن خرید، قیمت‌گذاری، فروش کالا، قرارداد آتی و اوراق بهادار انجام می‌گیرد. در تعریف ساده و کاربردی، بورس را به عنوان بازاری می‌توان شناخت که در آن انواع دارایی خرید و فروش می‌شود.
 
اما شاید برای‌تان جالب باشد که بورس چگونه به وجود آمد؟ ریشه شکل‌گیری بورس در دنیا به بازرگان‌های قدیمی بر می‌گردد که بعد از تجربه‌ی شکست و ضررهای هنگفت در تجارت خود، به دنبال کم کردن، ضرر و زیان احتمالی پیش‌رو بودند. از این رو این بازرگانان، سایر افراد و یا تجار را هم در بیزینس خود شریک می‌کردند تا هم در سود و هم در زیان با هم شریک شوند. اولین مرکز بورس دنیا هم در کشور هلند و در قون چهاردم میلادی شکل گرفت و در ایران نیز تاریخ پیدایش بورس به دهه‌ی چهل شمسی (سال‌های ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۶) بر می‌گردد.
 
بورس چه فایده‌ای برای بنگاه خواهد داشت؟
امکان انتقال و مدیریت ریسک، شفاف شدن بازار، قیمت‌گذاری، تشکیل بازار رقابتی و البته مهم‌تر از همه گرد آوری سرمایه و پس اندازهای کوچک برای تامین سرمایه فعالیت های اقتصادی حتی بزرگ از مهمترین فواید بورس به حساب می‌آید.
 
بازار بورس از سه بخش اصلی تشکیل می‌شود که این بخش‌ها عبارت‌اند از:
بازار بورس ارز: این بازار در ایران وجود ندارد و همانطور که از نام‌اش پیداست، در آن به خرید و فروش ارزهای مختلف پرداخته می‌شود.
بازار بورس برای کالا: در این بازار به معامله‌ی کالاهای واقعی و فیزیکی همانند مواد خام و مواد اولیه مورد نیاز صنایع مختلف و غیره پرداخته می‌شود و نام‌گذاری بورسی آن نیز بر اساس کالایی است که در آن مبادله می‌شود. مانند بازار بورس نفت، گاز و گندم. در این نوع بازار، شرکت‌ها محصولات فیزیکی خود را ارائه می دهند و سپس کارشناسان بر روی کالاها قیمت گذاری می‌کنند.
بازار بورس بعدی، بازار بورس اوراق بهادار است: در این بازار بورسی نیز، سهام و اوراق بهادار و دارائی‌هایی به این شکل مورد معامله قرار می‌گیرند. اگر اطلاع ندارید که اوراق بهادار و سهام چیست، حتماَ در مقالات بعدی مفصل برای‌تان شرح خواهیم داد.
 
اما خب سوالی که پیش می‌آید این است که چرا سرمایه‌گذاری در بورس جذاب است؟
با توجه به شرایط اقتصادی ایران، سوال مهمی که برای افراد پیش می‌آید این است که پول‌مان را کجا سرمایه‌گذاری کنیم که بیشترین سود را نصیب‌مان کند؟ یکی از پاسخ‌های پیش‌رو بورس است. بورس یک بازار قانونی است و مانند بازار رمز ارزها مدام این استرس را نداریم که قوانین تغییر پیدا کند و سرمایه‌مان سوخت شود. همچنین اطلاعات در بازار بورس بسیار شفاف است و نقدشوندگی سرمایه به سرعت انجام می‌گیرد. همچنین امکان کسب سودهای بالاتر نسب به سایر بازارها در بورس وجود دارد که می‌تواند افراد برای سرمایه‌گذاری در بورس ترغیب کند.
   اما همه‌ی موارد ذکر شده، بهره‌های شخصی از بازار بورس بود در حالی که با مشارکت در بورس، کل جامعه از فواید آن بهره‌مند می‌شوند و تاثیر مثبت و زیادی بر روی اشتغال خواهد داشت. پس اگر هنوز دست به کار نشدید، آموزش بورس را در اولویت کارهای خود قرار دهید.
 
سرمایه‌گذاران در بورس از دو طریق می‌توانند درآمدزایی کنند:
  پرداخت سود نقدی بر اساس فعالیت شرکت‌ها: شرکت‌هایی که سهام خود را در بورس عرضه می کنند، بخشی از سود ناشی از فروش محصولات شرکت را در بین سهام‌داران تقسیم می‌کنند. در نتیجه سهام‌داران این شرکت‌ها، از این طریق نیز درآمد کسب می‌کنند. این سود به‌صورت سالیانه به سهام‌داران شرکت پرداخت می‌گردد.
 به دست آوردن درآمد ناشی از افزایش قیمت سهام شرکت‌ها: قیمت سهام شرکت‌ها به دلیل فعالیت‌های مفید و اثربخش مدیرانِ شرکت، می‌تواند بیشتر شود و بدیهی است که بیشتر شدن قیمت سهام این شرکت‌ها ، درامد سهام داران آن‌ها نیز افزایش خواهد یافت.
 
با صد هزار تومان هم می‌توانید در بورس سرمایه‌گذاری کنید!
به نظرتون با مبلغ ناچیزی مثل صد هزارتومان می‌توانید در بازارهای مسکن و خودرو سرمایه‌گذاری کنید؟! حتی سود بانکی‌ای که بابت این مبلغ ناچیز پرداخت می‌شود، به چشم نمی‌آید! اما با آموزش بورس و خرید برگه‌های سهام می‌توانید به اندازه‌ی سهام‌تان در سود و ضرر شرکت‌ها سهیم شوید و به نظرم این نوع فعالیت اقتصادی بسیار بسیار جذاب است!
 
سرمایه‌گذاری در بورس موقعیت مکانی خاصی را نمی‌طلبد!
برخی از انواع سرمایه‌گذاری به موقعیت مکانی افراد و شرکت‌‌ها وابسته است ولی در بورس، شما حتی وقتی روی میز راحتی در منزل‌تان و در هر شهر یا روستایی که هستید، قادر به سرمایه‌گذاری هستید!
 
همین حالا، سرمایه‌ات را به پول تبدیل کن!
فرض کنید که سرمایه‌ی خود را تبدیل به خانه یا ماشین کرده‌اید و در طی اتفاقی به پول احتیاج دارید! آیا می توانید در لحظه و به سرعت، سرمایه‌تان را نقد کنید؟ چند مشتری باید از اموال شما بازدید کنند و بر سر قیمت چانه بزنند تا به پول برسید؟! اما با آموزش بورس، قادر خواهید بود که به شرط مجاز بودن نماد معاملاتی، سرمایه خود را نقد کنید!
در این مقاله سعی کردیم برای افراد مبتدی یا تازه‌وارد به بورس، برخی از مزیت‌های سرمایه‌گذاری. در بورس را توضیح دهیم. در مقالات بعدی با ما همراه باشید تا با آموزش بورس از شما یک سرمایه‌گذار حرفه‌ای در این بازار بسازیم.
 
 

دیدگاه کاربران
(مورد نیاز)
(مورد نیاز)