نحوه‌ی تامین نیروی انسانی برای شرکت‌ ها

خلاصه

آیا پیدا کردن افراد مناسب برای شرکت‌مان کار ساده‌ای است؟ چگونه می‌توانیم بهترین، لایق‌ترین و ماهرترین افراد را استخدام کنیم؟ تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا در تامین نیروی انسانی شرکت ها، بهترین‌ها را استخدام کنید.

30 3 00

نحوه‌ی تامین نیروی انسانی برای شرکت‌ ها

 
آیا پیدا کردن افراد مناسب برای شرکت‌مان کار ساده‌ای است؟ چگونه می‌توانیم بهترین، لایق‌ترین و ماهرترین افراد را استخدام کنیم؟ تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا در تامین نیروی انسانی شرکت ها، بهترین‌ها را استخدام کنید.
 
حتماً تا به حال شنیدید که می گویند، نیروی انسانی سرمایه‌ی یک سازمان است! البته انواع مختلفی از کسب وکارهایی نیز وجود دارند که با سرمایه ثبتی پایین در حال فعالیت هستند ولی اعتبار و ارزش آن‌ها به نیروی‌ انسانی شاغل در آن‌ها است. امروزه بسیاری از مدیران متوجه شدند که شخصیت کارمند در محل کار به‌ مراتب از رزومه‌ی پربار و مهارت های فنی او با ارزش‌تر است. کارمندی که مدام با سایر کارمندان دعوا یا بحث می کند و یا با توجه به سطح توانایی‌های فنی که دارد، خودش را بالاتر از بقیه می‌داند، قطعاَ مانع پیشرفت شرکت شما خواهند شد و فضای سازمان را نیز متشنج خواهند کرد.
 
شخصیت را استخدام کنید، مهارت یادگرفتنی است!
قبل از اینکه درباره‌ی تامین نیروی انسانی شرکت ها صحبت کنید، یادتان باشد که همه‌ی ملاک‌های استخدامی خود را بر پایه مهارت افراد نگذارید! چون بعضاَ آموختن مهارت به افراد مستعد و علاقمند بسیار ساده‌تر و لذت‌بخش‌تر از پذیرفتن شخصیت فردی آن‌ها در تیم است!
 
تامین نیروی انسانی شرکت ها اگر به درستی انجام نشود، شرکت یا سازمان را دچار هزینه‌های پنهان و آشکار بسیاری خواهد کرد و کم‌ترین مشکلاتی که گریبان‌گیر سازمان خواهد شد عبارت‌اند از: اتلاف زمان و انرژی، از بین رفتن منابع مالی شرکت، تغییر ذهنیت شرکت نسبت به نیروهای جدید، به مخاطره افتادن سیاست‌های راهبردی کسب و کار، ایجاد تورش در داده‌های واحد منابع انسانی، تغییر و بدبینی ذهنیت مدیریت سازمان و غیره!
 
افرادی را پیدا کنید که به ارزش‌ها و آرمان‌های کسب‌وکار شما ایمان دارند!
هنگام تامین نیروی انسانی برای شرکت‌ها باید، ابتدا ارزش‌های سازمان خود و سپس ارزش‌های کاندیدهای استخدام را بشناسید و در تصمیم‌گیری‌های خود لحاظ کنید. این مساله یکی از مهم‌ترین نکاتی است که از کارمند، سرمایه انسانی بلندمدت و ارزشمند برای شرکت شما می‌سازد. تصور کنید که فردی را درشرکت خود استخدام کردید که به ارزش و اهداف سازمان، اعتقادی ندارد! در چنین شرایطی حرکت و رشد کردن شرکت‌تان بسیار دشوارتر از قبل خواهد شد.
اما چگونه متوجه ارزش‌های افراد در هنگام استخدام شویم؟
از متقاضی درباره‌ی برخی مسائل زندگی او سوال کنید و از سلیقه‌ی او درباره‌ی سوالاتی که ارزش شرکت شما را نشان می‌دهد، بپرسید. مثلاَ برای استخدام یک طراح باید با طرح سوال‌هایی بفهمید که او به دنبال ارائه هنر خودش است یا به سلیقه مشتریان شما احترام خواهد گذاشت؟
 
 
برای تامین نیروی انسانی شرکت ها به چه نکاتی در افراد توجه کنیم:
منظم بودن!
اولین چیزی که شما در برخورد با متقاضیان کار متوجهش خواهید شد، منظم بودن و به قول معروف آن تایم بودن آن‌ها است. آیا به موقع برای مصاحبه و ملاقات حضوری، می‌رسد؟ تاخیرش را به شما اطلاع می‌دهد و بابتش عذرخواهی می‌کند یا خیر؟
 
اشتیاق یادگیری!
یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که باید در افراد به آن توجه شود، روحیه‌ی یادگیری در آن‌ها است. آیا فرد علاقمند و حاضر به یادگیری چیزهای جدید است یا به دانسته‌‌های قبلی خودش مکتفی است؟ اشتیاق افراد برای یادگیری، پیش‌زمینه پیشرفت آن‌ها و در نهایت پیشرفت کسب و کار شما خواهد شد،
 
 
 
تعهد!
بدیهی است که برای تامین نیروی انسانی شرکت‌ ها باید به دنبال افراد متعهد و مسئولیت‌پذیر باشد. از فرد دلیل جداییش از تیم‌‌های قبلی را جویا شوید. البته نحوه مدیریت شما به عنوان کارفرما نیز، در ایجاد روحیه مسئولیت‌پذیری در کارمندان و دلسوز بودن آن‌ها نسبت به سازمان بسیار موثر خواهد بود.
 
نحوه مواجه با مشکلات و حل آن‌‌ها!
برخی از مشکلات روتینی که در حین کار برای کارمند پیش می‌آید را برای متقاضی استخدام توضیح دهید و از او درباره‌ی نحوه تعامل با این مشکلات سوال بپرسید. پاسخ‌هایی که متقاضی خواهد داد، بر شناخت شما از آن‌ها تاثیر خوبی خواهد داشت.
 
نقاط ضعف!
از افراد هنگام استخدام، درباره‌ی نفاط ضعف‌شان در کار و اینکه در کجا ضعیف به عمل خواهند امد، سوال کنید.
 
ادب و میزان پاسخ‌گویی!
برخی اوقات از یک احوالپرسی ساده و یا لحن افراد، متوجه میزان ادب آن‌ها خواهید شد. توجه به این موضوع در شکل‌گیری محیط کار تیمی موفق در آینده برای سازمان بسیار اهمیت دارد.
 
در استخدام نیرو برای شرکت‌ ها متوجه تفاوت تکبر و تعهد در افراد بشوید!
داشتن مهارت، اعتماد به نفس افراد را بالا می‌برد ولی این اعتماد به نفس با تکبر متفاوت است. برخی ویژگی‌ها مانند بلند کردن صدا و اجازه صحبت ندادن به شما بیشتر از تکبر می‌آید تا اعتماد به نفس!
 
قبل از مصاحبه‌ی حضوری با متقاضی استخدام، تلفنی با او صحبت کنید!
بعد از اینکه رزومه‌ی فرد را با دقت خواندید، با او تلفنی درباره‌ی مهارت های مورد انتظارتان، رنج حقوق درخواستی و ساعت کاری صحبت کنید. با این کار هم در زمان خود و هم در زمان متقاضی، صرفه‌جویی خواهید کرد. وقتی در مسائل ابتدایی با افراد اتفاق نظر نداشته باشید، جلسات بعدی بی‌فایده خواهد بود.
 
در این مقاله سعی کردیم نکات خیلی مهمی که برای تامین نیروی انسانی شرکت ها بسیار اهمیت دارد را با زبان ساده و مثال‌های کوچک به شما متذکر شویم. در مقالات بعدی نیز درباره‌ی سوال‌هایی که باید در مصاحبه با متقاضیان بپرسید، بیشتر صحبت خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید،
 
 
 
 
 
 
 
 

دیدگاه کاربران
(مورد نیاز)
(مورد نیاز)